מורים

אתר התמיכה נועד לשמש בתי ספר ששוקלים הקמת פרויקט קוד פתוח ותוכנה חופשית בבית-הספר או בתי-ספר שכבר מקיימים פרויקט כזה. ניתן למצוא באתר מדריכים מקצועיים להקמת מערכת מבוססת לינוקס, מערכי שיעור, הצעות לקורסים בנושא, הפנייה למרצים אורחים במגוון של תחומים ועוד.

מידע נוסף על האתר ניתן למצוא ב על מרכזהתמיכה.

מהן בקצרה תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית?

תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית הן אוסף של תוכנות שנכתבות ע"י מתכנתים מכל העולם המשתפים פעולה מעל גבי האינטרנט. חלק מהתוכנות הללו מרכיבות את מערכת ההפעלה לינוקס ואת התשתית שעלייה מבוסס האינטרנט. להבדיל מתוכנה קינינית קוד המקור של התוכנות הללו גלוי. ניתן לראות את הקוד, לשנותו ואף להוסיף לו קוד חדש. משום כך קצב ההתפתחות של התוכנות הללו מהיר באופן משמעותי מקצב הפיתוח של כל תוכנה אחרת בעולם.

איך כל זה רלוונטי לבית-ספרנו?

השימוש בתוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית נעשה כיום בבתי-הספר הטובים ביותר בארץ ומשמש דוגמא לחינוך למצוינות במגוון של תחומים: ערכי, חברתי ולימודי. השימוש בתוכנות איננו כרוך בהקצאת משאבים נוספים לקניית לומדות יקרות, אלא בהתגייסות של מורי ביה"ס והצוות הטכני של בית הספר לעניין. ההחזר על ההשקעה, מלבד הידע השימושי החדש שנרכש, איננו רק בידע הטכנולוגי המשמעותי החדש אלא גם במגוון של ערכים שבבסיס קוד פתוח ותוכנה חופשית כמו עבודה משותפת, שקיפות, ערכי קהילה, לקיחת אחריות, הנאה ומצוינות.

למידע נוסף אודות היתרונות שבשימוש בתוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית הכנסו ל יתרונות השימוש בלינוקס בבתי-ספר .

תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית בבתי-ספר בעולם

לינוקס נמצאת בשימוש אינטנסיבי במקומות רבים בעולם בין השאר בארה"ב, סין, ברזיל, באירופה, נורווגיה, ספרד, גרמניה, צרפת ומדינות אירופיות נוספות. בשנת 2006 נערך מחקר במימון האיחוד האירופי לבדיקת ההשפעה הכלכלית של תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית על מדינות האיחוד, קורא לעידוד את היצירה והשימוש בתוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית התורמות לצמיחת הכלכלה של מדינות האיחוד. מידע נוסף אודות השימוש בתוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית בבתי-ספר ניתן למצוא ב לינוקס בבתי-ספר בעולם .

איך מתחילים?

קוד פתוח ותוכנה חופשית לא רק תוכנה

מומלץ להציץ בעמוד הראשי בקישור "נוער" ובעיקר בסעיף העוסק בתחומים השונים שאינם כתיבת תוכנה, כמו יצירת ידע, ספרות ועוד שבהם באה לידי ביטוי תרבות וערכי הקוד הפתוח והתוכנה החופשית.

מערכי שיעור לדוגמא

כדי לקבל מושג איך נראים מערכי השיעור שהוכנו עבור תלמידי חטיבת ביניים ותיכון, הנה כמה דוגמאות:

לינוקס - דפדפן שועל האש, משחקים ותוכנות לממסרים מידיים

לינוקס - קוד המקור והקהילה

בעמוד מדריכים - תוכן ענינים מרוכזות הפניות למספר מדריכים מקצועיים להקמת מערכת מבוססת לינוקס, להטמעת המערכת (פתרון בעיות), הפנייה למדריכים ללימוד שפות תיכנות פתוחות ועוד.

בעמוד מערכי שיעור - תוכן ענינים ניתן למצוא למצוא הפניה לרשימת מערכי שיעור והצעות לקורסים לפי קבוצות.