קפתח והאינטנרט

מערכת ההפעלה לינוקס נוצרה על ידי קהילת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית. קהילת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית אחראית גם לפיתוח רבים מהכלים הטכנולוגים המהווים את תשתית האינטרט. אותם כלים בלתי נראים בד"כ, שבזכותם האינטרנט מתקיים כמרחב פתוח שאיננו שייך למדינה או לחברה מסחרית כזו או אחרת.

דפדפן שועל האש או Firefox לדוגמא, נוצר על ידי אנשי פרויקט מוזילה , אין צורך לרכוש אותו והוא מיועד לכל מי שמעוניין בדפדפן איכותי (ניתן להשתמש בו גם על גבי חלונות). ישנם פרויקטים רבים אחרים שיצרו קהילות הקוד הפתוח והתוכנה החופשית. ניתן לציין בין השאר פרויקטים כגון: ה- Apache , שרת האינטרנט הנפוץ ביותר (מעל 60% מאתרי האינטרנט בעולם עושים בו שימוש), שפת PHP שמשמשת לבניית אתרי אינטרנט דינאמיים היא גם שפה שפותחה ומפותחת ע"י קהילת הקוד הפתוח וישנן עוד דוגמאות רבות נוספות.

הסיומת של האתרים שבהם מתרכזים הפרויקטים הללו מסתיימת בד"כ בסיומת org הדבר נובע מכך שמרבית הפרויקטים הללו מתקיימים על ידי קהילות של מתכנתים שתורמים לפרויקטים הללו אם במסגרת עבודם ואם במסגרת עניין פרטי שיש להם בנושא. הכלים טכנולוגים, אולם הם ניבנו כשתפיסת העולם והערכים שמנחים אותם הם שיש לשמור על סטנדרטים תקניים, מוסכמים וגלויים ברשת כדי לא ליצור מצב שבו ישנם אזורים שרק מי שיכול לשלם עבור הכניסה אליהם רשאי לשהות בהם, או לחילופין כדי לא לאפשר קיומם של אזורים שננעלו על ידי משטרים שאין להם עניין לאפשר לאזרחים שלהם לשוטט בחופשיות ברשת.

כיום מעתיקים לתחומים נוספים, שאינם בהכרח טכנולוגים, את תפישות העולם ושיטות העבודה של קהילת גנו/לינוקס לדוגמא, שימוש בכלים פתוחים כמו וויקים (wiki) כדי לכתוב במשותף אינציקפלודיה, Wikipedia או כדי להקים מרכז תמיכה בתחום לינוקס (להק המערכת שעליה מבוסס האתר הזה היא גם סוג של וויקי) אוניברסיטת חיפה מקדמת בארץ את כל נושא הרישיונות הפתוחים לתוצרים שאינם תוכנה כמו וידאו, דפוס, תמונה לרישיונות הללו קוראים Creative Commons (CC) והם החלו כיוזמה של פרופ' לורנס לסיג .

מה שמאפיין רבות מהיוזמות הללו הוא שיתוף פעולה בין אנשים רבים מכל העולם לטובת מטרה משותפת, כששיתוף הפעולה מתבצע מעל גבי האינטרנט.