דברים מגניבים בתוכנה חופשית

מאת: רם-און אגמון

שלום וברוכים הבאים למדור זה.

מדור זה מוקדש לאותם הדברים ההופכים את התוכנה החופשית לכל כך אטרקטיבית בעיני משתמשיה. בדרך כלל נוהגים להתייחס לתוכנה חופשית כאל "לינוקס" ולא רק זאת היא. קיים מגוון אדיר של תוכנות חופשיות עבור מערכות הפעלה רבות, בינהן כמובן גם חלונות - המערכת הסגורה של מיקרוסופט.

קשה להמחיש את היתרונות הגלומים בתוכנה חופשית, כפי שקשה לתאר עבור אדם החי תחת שלטון דיקטטורי את היתרונות של החופש הדמוקרטי או לתאר מה הוא הצבע הירוק עבור מי שמעולם לא חווה אותו. צריך לחוש זאת ולהתנסות.

יחד עם זה, ניתן בהחלט להנות מהמוצרים החופשיים הקיימים בשוק גם אם לא בוצע מעבר שלם למערכת הפעלה חופשית.

אתחיל במוצר שלא קיים עבור מערכות הפעלה לא חופשיות. מדובר על הרחבה לשולחנות העבודה החופשיים, הרחבה בשם בריל (beryl)

לינוקס, בניגוד לחלונות, יכולה לעבוד עם מספר שולחנות עבודה. שולחנות העבודה כוללים את התפריטים והתנהגות הממשק הגרפי. שני שולחנות העבודה הפופלריים ביותר הינם גנום ו- KDE .

לחיצה על הקישורים תוביל אותכם אל האתרים של הקהילות המפתחות את התוכנות הללו. כדי לראות דוגמאות לאופן שבו אנשים עיצבו את שולחנות העבודה שלהם תוכלו למצוא כאן עבור KDE ואילו עבור גנום תולכו לראות שולחנות עבודה כאן.

מוצרי תוכנה חופשיים נכתבים בשיתוף פעולה הדוק עם הקהילה. למעשה, המתכנתים של המוצרים הם בראש ובראשונה המשתמשים שלהם. לכן, שולחנות העבודה הללו נוחים מאוד לשימוש, אך יותר מכך, ניתנים מאוד בקלות להתאמה ולשיפור, גם על ידי משתמשים לא מנוסים.

ביה"ס הדמוקרטי בהוד השרון , ילדים עובדים בלינוקס וכל ילד עיצב לו שולחן עבודה שונה. מאחר שזו לינוקס, הילד יכול לגשת לעמדות עבודה שונות ושולחן העבודה שלו יופיע שם ברגע שגמר להקליד שם משתמש וסיסמא.

אך הדבר המגניב ביותר לדעתי, בכל הסיפור הזה, הוא היכולת במספר שולחנות עבודה, ובחלק מהמערכות - אפילו בתלת מימד.

נניח שהכנתם עבודה, ופתאום פונה חבר בצ'אט ומבקש שתעזרו לו לחפש חומר. יש לכם כבר 2 או 3 חלונות פתוחים, ואתם מתחילים להתבלבל. זה המקום לעבור לשולחן עבודה נוסף. בלינוקס, אפשר לעבוד על מספר שולחנות עבודה, בכל אחד מהם אפשר לפתוח תוכנה גלישה באינטרנט, מסמך כיתוב או גיליון אלקטרוני. באופן זה, ניתן לבצע מספר משימות מבלי שהן תפרענה אחת לשניה.

גם מתוך סרטים באיכות גבוהה קשה לקלוט כמה יפה זה נראה במציאות. הרזולציה של הסרט רחוקה מלהמחיש את התחושה של עבודה על גבי שולחן עבודה חופשי. בכל זאת, אני מוצא את הסרטים המופקים מהם כחמודים להפליא.

כאן זה תוכלו לראות כמה דוגמיות לנושא.