טיול טכנו-רומנטי בשמי הלילה והיום.

יש תוכנות שכאשר מפעילים אותן בפעם הראשונה פשוט אוהבים אותן. באופן מסויים, אלו הן תוכנות שבאופן מידי לוקחים אותנו הרחק הרחק מהיכן שאנחנו, אל מחוזות של חלומות, אגדות ופנטיזות.

כך אני חש לגבי שתי החברות החופשיות הללו stellarium ו-celestia .

סטאליריום היא פלנטירום אישי. היא מכניסה את השמים הביתה, מהביאה את חשכת המדבר אל העיר. באמצעותה, תוכלו לראות את השמים בדיוק כפי שהיו נראים לולא זיהום האור והאוויר שהערים פולטות. תוכלו לשוטט בזמן קדימה ואחורה. לראות את השמים כפי שהם נראו ביום שבו נולדתם, במקום שבו נולדתם. או לראות את השמים שקולמבוס ראה כאשר הוא שט לאמריקה ואת ליקוי השמש שצפו בה אבירי השולחן העגול. כל מה שעליכם לדעת הוא התאריך והמקום על כדור הארץ.

התוכנה מאפשרת להציג את קבוצות הכוכבים, ללמוד היכן נמצאות הגלקסיות וכוכבי השבת, היא כוללת מעין "טלסקופ" ולהגדיל חלקים נבחרים של השמיים. הסימולציה מאפשרת להציג את השמים לולא האטמוספירה, כך שאפשר לראות כיצד הכוכבים מסודרים סביב השמש.

התוכנה השניה, אחותה, מאפשרת לכם לטוס אל הכוכבים. לרחף בין הטבעות של שבתאי, לראות את צדק זורח מעל פני ירחו אירופה או את כוכב הלכת היפה והכחול שלנו זורח מעל הירח. תוכלו לראות את המראה שהאסטרונאוטים ראו כשהם הקיפו את כדור הירח והשקיפו בפעם הראשונה על כדור הארץ.

השליטה בתוכנה מחייבת אימון מסויים, אך עם קצת השקעה של זמן תוכלו להסיט את מבטכם אל מחוץ למערכת השמש ולטוס מעבר לגבולות הגלקסיה, היכן שאף אדם לא ביקר מעולם.

התוכנה כוללת תסריט שבו טס מבטכם מכוכב לכת לכוכב לכת. התוכנות זמינות הן לחלונות והן כמובן, ללינוקס.

וכאן אולי המקום לציין כמה מילים לגבי אבטחה. כאשר אתם מתקינים תוכנה על המחשב שלכם, אתם רוצים לוודא שהיא לא תזיק למערכת ההפעלה. אם אתם עובדים בגנו/ לינוקס, אתם משתמשים במנהל חבילות ועל כן בטוחים בתוכנות שאתם מתקינים. אך בחלונות הסיפור קצת יותר מורכב. הדרך להבטיח שהתוכנה היא טובה היא לחפש אותה במנוע חיפוש ולהוסיף לחיפוש את המילים gpl .

התוכנות שציינתי הן תוכנות חופשיות, הן שוחררו לשימוש כל בני האדם, לעשות איתן כטוב בעינהם. זכויות התוכנה לחופש מוגדרות במסמך משפטי. ברגע שתוכנה משוחררת תחת רשיון ה- gpl אפשר להניח שהיא נקיה מהפרעות למשתמשים, כי משתמשים הם אלו שפיתחו אותה.

הסמל של הרשיון המשחרר אותן לחופשי הוא ה-גנו (תאו), רבים מאמינים שהשם המלא של מערכת ההפעלה החופשית הוא גנו/לינוקס . תוכנות חופשיות אוהבות להיקרא על שמותיהם של בעלי חיים, וכך מאפשרים לאנשים האוהבים חופש ובעלי חיים להנות משני העולמות גם יחד.

יום טוב. רם-און.