ראיון חגיגי עם מיטל בורבין עורכת ראשית של זולו

user הבלוג של yael   פורסם לפני 12 שנים   תגובות 0 תגובות

לכבוד סוכות, אני שמחה מאוד לערוך פוסט-ראיון ראשון, עם מיטל בורבין שהצטרפה לפני כשבועיים לצוות זולו כעורכת הראשית של האתר.

שלום מיטל!

היי :)

האם תוכלי לספר בכמה מילים מי את?

אני בת 18, סיימתי 10 יחידות מחשבים, ואני מתעניינת מאוד בנושא של לינוקס, קוד פתוח, ותוכנה חופשית. יש לי בלוג בבלוגלי- "על פקצות, לינוקס, ומה שבניהם!" ויש המכירים אותי בתור "פקצת הלינוקס" :) אני מסתובבת המון בפורומים ואתרים שקשורים לנושא, כמו: ווטסאפ , לינמגזין , אובנטו-ישראל , ופורום לינוקס בתפוז .

איך הגעת לכל הנושא של קוד פתוח ותוכנה חופשית?

האמת שהגעתי לזה בדרך קצת הזויה...לפני כ-3 שנים, קיבלתי מאבא שלי מתנה לחופש הגדול ספר לינוקס (כדי שלא יהיה לי משעמם בחופש כמובן...) הוא רצה שאני אלמד על לינוקס ואתקין אסטריקס. בתור נערה שחשבה שלראות המורדים הרבה יותר חשוב מללמוד לינוקס, בהיתי פעם אחת בספר וזה הספיק לי. ראיתי שם לולאות, משתנים, ופשוט הנחתי שזאת שפת תכנות נוספת שקוראים לה לינוקס. מה שכן-התקינו לי פדורה במחשב במקביל ל-ווינדוס, ולא הבנתי למה יש שפת תכנות עם אינטרנט...

לפני קצת יותר משנה, ראיתי בבית הספר מישהו מהשכבה מעלי שהשתמש בלינוקס. התחלתי לדבר איתו, ובאותו הרגע הבנתי שאם עוד אנשים יודעים מה זה לינוקס, אז אולי כן חשוב ללמוד את זה. איכשהו הבנתי שזאת בעצם מערכת הפעלה, והתקנתי אובונטו במקום הפדורה. אפשר להגיד שדיי התחלתי להתעסק עם לינוקס כדי להוכיח לזה שלמד שכבה מעלי שגם אני יכולה! ;)

משם ההתאהבות בלינוקס הייתה דיי מהירה! בלי לשים לב הפסקתי להתחבר לווינדוס. רק אחרי שכבר שלטתי בלינוקס ברמה סבירה, התחלתי לקרוא על הרעיון של תוכנה חופשית וקוד פתוח. פתאום זה נשמע רעיון נורא הגיוני! (ואני אומרת את זה גם בתור מתכנתת). בקיצור-הגעתי ללינוקס בגלל בנים :P (סתם)

למה אין בנות ואיך אפשר לדאוג שיהיו יותר (שאלה של אורי עידן)?

אחלה שאלה!

לדעתי, אין הרבה בנות בתחום פשוט כי הבנים השתלטו עליו, וקשה להכנס למקום שהרוב בו גברי. הרי מי ששומע על לינוקס וקוד פתוח, זה בעיקר מי שנמצא כל היום במחשב באתרים גיקיים. אז כן, בנים גיקיים בדר"כ נמצאים כל היום מול המחשב והם הראשונים לגלות נושאים כאלה, בעוד בנות מעדיפות לחלק את הזמן בין המחשב לשופינג!(מנסיון...) אז הן מגיעות לזה בדיליי, אחרי שהבנים כבר השתלטו!

וקצת יותר ברצינות...יש סטיגמה כזאת שאומרת שהתחום של אלקטרוניקה ומחשבים הוא תחום גברי, ונשים בכלל לא צריכות לנסות להבין אותו-כי הן לא תצלחנה. זה מסובך מדיי. לפי הסטיגמה, מסתבר שבנות לא ממש טובות בלחשוב על אלגוריתמים...האמת שבתכנות כבר יש דיי הרבה נשים, אבל בתחום של מערכות הפעלה יש פחות לצערי.

איך אפשר שיהיו יותר? שאלה קשה...אני יכולה להגיד לך מה אותי מרתיע לפעמים. אני נכנסת לפורומים של תמיכה טכנית, וקוראת שם הודעות שבהן אנשים יורדים אחד על השני, מקללים, מזלזלים, פוגעים...תחשבו על מה שהולך במשחק כדורגל-רק בהודעות במחשב. כנראה שהאופי הנשי לא מקבל את זה יפה. מה גם שמדי פעם יש הודעות שוביניסטיות.

אפשר אולי להגביר את המודעות לגבי לינוקס ותוכנה חופשית בקרב הנשים. במקביל לכתוב מדריכים גם בלשון נקבה, ואולי אפילו לארגן מפגשים של הנשים האלו. ותמיד אפשר להגיד שיש להן סיכוי ממש גבוה למצוא חבר שם! ;)

באיזה פרויקטים את משתתפת או השתתפת?

יש את פובונטו, שזה בעצם אובונטו בצבע ורוד. יצרתי את זה משתי סיבות: הראשונה היא כ-פארודיה על פקצות(אחרי שהחליטו שאני פקצה למרות שאני לא), והשנייה היא כדי באמת לעודד נשים לעבור ללינוקס-כדי להראות להן שגם הן רצויות! (כי ורוד נחשב צבע נשי...)

כתבתי משחק כמו די.די.אר לשטיח ריקודים, שאני משחררת את הקוד שלו. המשחק נכתב כי לא מצאתי תחליף הולם ל-די.די.אר בלינוקס, אז החלטתי לפתור את הבעייה! :)

שאלה אחרונה, למה וורוד?

צבע יפה, את לא חושבת? והוא מעצבן המון המון אנשים אז בכלל כיף! ;)

תודה רבה ושנה טובה!

שנה טובה גם לך!!!